NEWS This is the latest News !

Vücut Analizi

Vücut Analizi Ankara

Spor ve diyet, kalıcı ve sağlıklı bir şekilde kilo vermenin olmazsa olmazlarıdır. Ancak sağlıklı bir zayıflama süreci için bedenin ihtiyaçlarını tam olarak saptamak; doğru analiz etmek gerekir. Spor ve diyet programları da her bireyin günlük ihtiyacı olan kalori miktarına-bedensel özelliklerine bakılarak hesaplanmalıdır. Vücut analizi, bu noktada, sağlıklı bir yaşam biçimini tercih edecek kişilerin en önemli ihtiyaçlarından biridir. Vücudun yağ ve kas oranını detaylı bir şekilde ortaya koyan; aynı zamanda da fiziksel yapımız hakkında birçok önemli bilgiyi sunan vücut analizi, sağlıklı zayıflama sürecinin en önemli aşamalarından biridir. Yazımızın devamında “Vücut analizi nedir, nasıl yapılır?” gibi sorularınıza yanıt bulabileceksiniz. Ankara’da vücut analizi yaptırmak ve zayıflama hakkında daha detaylı bilgi almak için Dr. Sevgi Kurtulmaz ile iletişime geçebilirsiniz.

Vücut Analizi Neden Yapılır?

Vücut analizi; zayıflama sürecinde doğru adımları atmak, doğru beslenme düzeni ve egzersizle etkin bir şekilde kilo vermek amacıyla yapılır. Her bireyin fiziksel özellikleri farklıdır. Kilo vermek isteyen kişiler benzer kiloda olsa bile vücuttaki kas ve yağ oranı değişkendir. Kişinin vücudunu tanıması zayıflama sürecinde en etkili olacak spor ve beslenme planının yapılmasına da yardımcı olur. Aynı zamanda şeker, hipoglisemi, kolesterol vb. hastalıklarda yeni bir beslenme alışkanlığı kazanmak ve ilaç kullanımına başlamak için de vücut analizine ihtiyaç duyulabilir. Hastalığın türüne göre hastanın vücut yapısı iyice anlaşılmalı; bu doğrultuda tedavi planlaması yapılmalıdır. Vücut analizi; boy, bel ve kalça ölçüleri, kemik ağırlığı, vücuttaki ödem miktarı vb. birçok konuda verdiği detaylı bilgiler sayesinde bedenin fiziksel yapısını adeta haritalanmış şekilde ortaya koyar. Böylece zayıflama sürecindeki hedefler belirlenebilir. Alınması gereken günlük kalori miktarı ve egzersiz seçimi vücut analizinde gözlemlenen sonuçlara göre yapılabilir.

Vücut Analizi Yaptırırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Metabolizmamız işleyen bir saat gibi çalışır. Bu nedenle vücut analizinde en doğru ölçümün yapılabilmesi için bazı noktalarda dikkatli olmak gerekir;
  • Vücut analizi tercihan aç yapılmalıdır. Eğer kişinin tamamen aç olması mümkün değilse bile analizden 3 – 4 saat kadar önce yemek yenmiş ve sindirim süreci başlamış olmalıdır.
  • Regl döneminde olan kadınların, vücut analizi yaptırmak için regl sonlanana kadar tercih edilir.
  • Grip, nezle vb. bağışıklık sistemini düşüren rahatsızlıklarda, iyileşene kadar bekleyip ölçüm yaptırmak daha sağlıklı sonuçların alınmasına yardımcı olur.

Vücut Analizi Neden Önemlidir?

Zayıf ve fit bir bedene sahip olmanın önemi, günümüzde giderek daha fazla anlaşılmaktadır. Sağlıklı bir yaşam tarzını seçmek ve kiloyu kontrol altında tutmak, hem estetik bir görünüm için hem de sağlıklı bir bedene sahip olmak için oldukça önemlidir. Vücut analizi, bu amaçla atılacak adımların daha doğru ve dengeli olmasına yardımcı olur. Özellikle kolesterolü yüksek, hipoglisemi ve şeker gibi hastalıkları olan kişilerde kalıcı ve kontrollü kilo verme süreci için mutlaka yapılması gerekir.

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut analizi, vücut kitle indeksi ile aynı değildir. Vücut kitle indeksi, kişinin boy, kilo, yaş ve cinsiyet değerleri ile yapılan hesaplamalarla belirlenir. Ancak vücut analizi bilgisayarlı, özel bir ölçüm sistemi ile yapılır. Vücut analizi sırasında kişi çıplak ayak ile ölçüm cihazının üzerinde durur. Cihazın özel elektrik iletim sistemi, tüm bedeni tarar. Tarama sonucunda elde edilen bilgiler bilgisayar verilerine dönüştürülür ve analiz edilir. Vücut analizinde kullanılan teknoloji tamamen güvenlidir. Sağlık açısından herhangi bir riski yoktur. Ölçüm hızlı bir şekilde tamamlanır ve kişi herhangi bir şey hissetmez. Hızlı ve güvenilir bir analiz olduğu için yaş, cinsiyet, kilo fark etmeksizin herkes vücut analizi yaptırabilir.

Ankara Vücut Analizi Fiyatları

Ankara’da vücut analizi yaptırmak için başvurabileceğiniz en iyi adresler, zayıflama alanında uzman doktorların hizmet verdiği kliniklerdir. Vücut analizinin; insan anatomisini iyi tanıyan, deneyimli doktorlar tarafından yapılması ölçümün güvenilirliğini artırmaktadır. Bu nedenle Ankara’da vücut analizi hakkında bilgi almak ve vücut analizi fiyatlarımızı öğrenmek için kliniğimizle doğrudan iletişime geçebilirsiniz.