NEWS This is the latest News !

Selülit Tedavisi

Selülit Tedavisi Ankara

Selülit; genellikle kalça ve karın bölgesinde oluşan, pütür pütür, portakal kabuğu görünümündeki cilt problemidir. Sağlık açısından bir zararı olmamasına rağmen selülit olan bölgeler cildin pürüzsüz görünmesini engeller. Özellikle yaz aylarında, bikini ve mayolardan ilk bakışta belli olur. Bu nedenle estetik kaygıları da beraberinde getirir. Selülitin başlıca nedeni; cildin üst katmanlarında (dermis) aşırı yağ birikmesidir. Selülitin tedavisi için bu bölgedeki kan akışının hızlandırılması ve yağ yakımının artırılması gerekir. Günümüzün modern cilt uygulamaları sayesinde dokuları canlandırarak, yağ yakımını hızlandırmak mümkündür. Bu amaçla uygulanan birçok ameliyatsız yöntem bulunmaktadır. Lazerle selülit tedavisi, radyofrekans ile selülit tedavisi, karboksiterapi ve mezoterapi ile selülit tedavisi bu yöntemlerin başında gelir. Yazımızın devamında selülite iyi gelen, tedavi edici nitelikteki bu uygulamaları ele alacağız. Selülit ve diğer cilt problemlerinin tedavisi için Ankara’daki kliniğimiz Dr. Sevgi Kurtulmaz ile iletişime geçebilirsiniz.

Selülit Nedir?

Selülit; aşırı yağ birikimine bağlı olarak, bağ dokularının yağ dokusuna sıkışması sonucu oluşan bir cilt problemidir. Vücudumuzda bulunan küçük bağ dokuları, yağ hücreleri arasında dikey şekilde uzanır. Böylece cildin üst katmanlarını yani dermis katmanını daha derindeki dokulara bağlar. Yağ hücreleri yeterli miktarda boş alana sahipse, bağ dokuları bu geçişi kolayca yapabilir. Ancak yağ miktarı arttığında, bağ dokuları geçiş yapacak alan bulamaz ve yağ dokusunda sıkışır. Bu da selülit görünümüne neden olur.

Selülit Neden Olur?

Selülitin kesin ve tek bir nedeni yoktur. Birçok faktör selülit oluşumunu tetikleyebilir. Ancak en önemli faktörün cinsiyet olduğunu söyleyebiliriz. Selülit, yapısal nedenlerle kadınlarda daha sık görülen bir cilt kusurudur. Bununla birlikte;​

HORMONAL DEĞİŞİMLER

GENETİK YATKINLIK

KİLO ARTIŞI

SAĞLIKSIZ BESLENME

HAREKETSİZLİK BAŞLICA NEDENLERDİR.

Selülit Tedavisinde Kullanılan Yöntemler

Kilo artışının selülit oluşumuna neden olduğunu günümüzde herkes biliyor. Bu nedenle selülit tedavisi Ankara amacıyla yapılan tüm işlemlerin mutlaka sıkı bir diyet ve düzenli egzersizle desteklenmesi gerektiğini belirtelim. Bu süreçte selülit görünümünü ciddi şekilde azaltacak, cildin pürüzsüz ve sıkı görünmesini sağlayacak uygulamalar ise;
  • Lazer ve Radyofrekans: Günümüzde cilt yenileme ve gençleştirme amacıyla kullanılan lazer ve radyofrekans uygulamaları selülit tedavisinde de büyük rol oynar. Radyofrekans ile selülit tedavisinde cilt altındaki dokular ısıtılır, uyarılır. Böylece cildin yenilenmesi ve bölgedeki hücrelerin aktifleşmesi sağlanır. Bölgeye uygulanan yoğun ısı enerjisi, yağ yakımını da hızlandırarak selülitin azalmasına yardımcı olur. Aynı zamanda cilt sıkılaşır ve pürüzsüz görünüm kazanır. Lazer ile selülit tedavisinde en sık tercih edilen lazer türü ise diyot lazerdir. Diyot lazer, 810 nm dalga boyuna sahiptir. Bu nedenle yağ hücrelerinin bulunduğu bölgelere doğrudan etki edebilir. Lazer, bölgedeki yağ dokularının parçalanmasını sağlayarak yağ hücrelerini sıvı hâle getirir ve vücuttan atılmasını sağlar.
  • Mezoterapi: Mezoterapi uygulamasında cilde ihtiyacı olan vitamin ve mineraller enjekte edilir. Cildin bu besleyici içeriği verimli şekilde kullanması hedeflenir. Mezoterapide farklı cilt kusurlarına özel hazırlanan kokteyller sayesinde cildin uyarılması sağlanır. Mezoterapi ile selülit tedavisinde uygulanan karışım, yağ dokularının daha hızlı parçalanmasını ve vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar.
  • Lenfatik Drenaj: Lenfatik drenaj; özel vakumlu cihazlarla uygulanan bir masaj işlemidir. Cihazın vakum özelliği sayesinde tüm dokular hızlı bir şekilde güçlenmeye ve yenilenmeye başlar. Bölgedeki kan akışı hızlanır. Dolayısıyla selülite neden olan yağ hücreleri de kısa sürede yok edilir.
  • Kavitasyon: Kavitasyon ses dalgaları sayesinde selülitli bölgenin kan akışını hızlandırarak ve lenf drenaj gibi vakum özelliği sayesinde dokuların canlanmasını ve yağ hücrelerinin parçalanmasını sağlayan bir cilt uygulamasıdır.
  • Karboksiterapi: Karboksiterapi ile cilt altına uygulanan karbondioksit gazı, kan akışının hızlanmasına yardımcı olarak, selülit tedavisinde başarılı sonuçlar verir.

Selülit Kimlerde Görülür?

Selülitin çoğunlukla kadınlarda görüldüğünden yukarıda bahsetmiştik. Kadınların %80 – 90’ı ergenlik döneminden sonra selülit problemi ile karşılaşırlar. Selülit miktarı ilerleyen yaşla da artabilir. Yaş ilerledikçe cilt incelip, gevşediği için selülit görünümü de belirginleşir. Aynı zamanda yaş ilerledikçe kilo artışı ve fiziksel aktivitenin azalması da selülit oluşumunu tetikler. Beyaz tenli kadınlarda cilt daha ince olduğu için selülitin beyaz tenli kadınlarda daha fazla görüldüğü de bilinmektedir.

Selülit Tipleri ve Dereceleri Nelerdir?

Selülitin değerlendirilmesinde ve uygun tedavi yönteminin belirlenmesinde derecelendirme önemlidir. Kişinin vücut yapısına ve vücudundaki yağ miktarına göre selülit miktarı da değişir. Birinci derece selülit probleminde yatarken ya da ayakta dururken selülit görünümü yoktur. Ancak deri sıkıştırıldığında portakal kabuğuna benzer bir görünüm ortaya çıkar. Hafif dereceli bu selülit problemi; diyet, egzersiz ve destekleyici uygulamalar sayesinde kolayca tedavi edilebilir. İkinci derece selülit probleminde kişi ayakta iken hafif portakal kabuğu görünümü vardır. Ancak yatma pozisyonunda bu görünüm kaybolur. Üçüncü derece selülit problemi ise en şiddetlisidir. Kişi hem ayaktayken hem de yatarken yoğun portakal kabuğu görünümü göze çarpar.

Selülitin Tedavisi Var mıdır?

Selülit baş edilmesi zor olan cilt kusurlarından biridir. Ancak tedavi edilebilir. Kişinin iradesini koruması, sağlıklı bir yaşam biçimini benimsemesi ve selülit giderici uygulamalar bir araya geldiğinde selülit etkili bir şekilde tedavi edilebilir.

Ankara Selülit Tedavisi Fiyatları

Selülit tedavisinde kullanılan bu yöntemler, ameliyatsız yöntemler olduğu için oldukça avantajlıdır. Liposuction vb. uygulamalara göre iyileşme süresi çok daha kısadır. Bu uygulamaların tamamında hasta aynı gün içerisinde günlük yaşamına dönebilir. Eğer sağlıklı yaşamaya da dikkat ederse kısa sürede selülitlerden kurtulabilir. Bu uygulamaların her birinde seans sayıları ve uygulama detayları kişinin ihtiyaçlarına göre değişir. Bu nedenle sizin için en iyi selülit tedavisini öğrenmek ve fiyatlarımız hakkında detaylı bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.