NEWS This is the latest News !

Akne Tedavisi

Akne Tedavisi Ankara

Akne; cildin orta tabakasında bulunan sebum kanallarının (yağ salgılayan kanalların) tıkanması sonucunda ortaya çıkan bir cilt problemidir. Tıkanan kanallar şişerek ciltte kırmızı, sınırları belli kabartılar oluşturur. Bu kabartılar bakterilerle temasa geçtiğinde iltihaplı ve acılı olur; akne dediğimiz hâle dönüşürler. Akneler vücudumuzun birçok bölgesinde oluşabilir. Çoğunlukla yüzde, sırtta ve kollarda ortaya çıkarlar. Kozmetik ürünler erken dönemdeki akneleri engellemede etkili olsa da ilerlemiş akne probleminin tedavisi için ilaç veya diğer cilt uygulamalarından destek almak gerekir. Yazımızın devamında lazerle akne tedavisi ve medikal cilt bakımı ile cilt bakımı hakkında merak ettiklerinize yanıt bulabilirsiniz. Ankara’da akne tedavisi için Dr. Sevgi Kurtulmaz ile iletişime geçebilirsiniz.

Akne Nedir?

Aknelerin birçoğu ergenlik çağında oluşur ve kırklı yaşlara kadar devam edebilirler. Komedon dediğimiz siyah nokta yapıları, bakteriler tarafından enfekte edildiğinde akneler oluşur. Akne hem görünüşü hem de acısı nedeniyle kişinin yaşam kalitesini düşüren bir cilt problemidir. Enfeksiyonlu ve iltihaplı kabartılar olduğu için sadece cildi temizlemek, tedavi için yeterli olmaz. Düşük yağ içeren sağlıklı beslenme alışkanlıkları, doğru cilt bakımı ve doğru cilt uygulamaları ile etkin bir tedavi sağlanabilir. Gerekli durumlarda ilaç kullanımı ile de akneler baskılanabilir.
Akne Tedavisi Nasıl Olur?
Akneler yoğunlaştıkça kişinin günlük yaşamını etkilemeye başlar. Öncelikle ciltte yarattığı sağlıksız görüntü nedeniyle sıkıntıya neden olurlar. Akne sorunu yaşayan kişilerin en çok yakındığı konulardan biri de bu rahatsız edici görünümdür. Aynı zamanda acılı ve ağrılı şişlikler olduğu için de yaşam kalitesini düşürürler. Bu nedenle aknelerin mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Akne tedavisinde kullanılan ilaçlar ise yıpratıcı yan etkileri nedeniyle bazı hastalarımız tarafından tercih edilmemektedir. Cilt uygulamaları bu durumda tercih edilebilecek, başarılı sonuçlar veren alternatiflerdir.
Lazerle Akne Tedavisi Nasıl Yapılır?
Lazer, akne tedavisinde en çok tercih edilen cilt bakımı uygulamalarından biridir. Lazerin ısı enerjisi aknelerin kurumasına yardımcı olur. Aynı zamanda akneye neden olan cilt yağlanması kontrol altına alınabilir ve geniş gözeneklerin sıkılaştırılması sağlanabilir. Lazer ile yapılan uygulamalarda cilde mikro düzeyde hasarlar verilir. Bu mikro hasarın cilt sağlığı üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur. Ancak cildin onarıcı hücrelerinin uyarılmasını sağlar. Böylece ciltte komple yenilenme süreci başlar. Cilt kendi kendini onararak, birçok cilt kusurunu iyileştirir. Böylece lazerle akne tedavisinden sonra hem pürüzsüz hem de daha sıkı ve sağlıklı bir cilt görünümüne sahip olunur.

Lazerle Akne Tedavisi Kaç Seans Yapılır?

Akneleri bir anda ortadan kaldırmak mümkün değildir. Bu nedenle lazer tedavisinin düzenli aralıklarla, seanslar hâlinde uygulanması gerekir. Seans sayısında belirleyici olan ise kişinin ihtiyaçlarıdır. Aynı zamanda kullanılan lazer türü de seans sayısında belirleyicidir. CO2 lazer gibi kuvvetli lazer türleri tercih ediliyorsa, işlem daha kısa sürede tamamlanabilir. Genel anlamda söyleyecek olursak; en az 3 seans uygulama yapılması tercih edilir diyebiliriz.

Medikal Cilt Bakımı ile Akne Tedavisi

Medikal cilt bakımı, çok yönlü etkileri sayesinde birçok cilt kusurunun giderilmesini sağlar. Kısa sürede, yoğun etki sağlayan, ameliyatsız tedavi yöntemleri olduğu için oldukça avantajlıdır. Medikal cilt bakımının en çok tercih edildiği cilt problemlerinden biri de aknelerdir. Özellikle hydrafacial lie medikal cilt bakımı, bakteri öldürücü özelliği sayesinde akne sorununa etkin çözüm sunmaktadır. Hydrafacial uygulaması; cildin temizlenmesini, farklı cilt tiplerine uygun özel serumlar ile desteklenmesini, peeling ile soyulmasını ve nemlendirilmesini kapsayan aşamalar içerir. Son aşamada ise özel LED teknolojisi kullanılır. Hydrafacial uygulamasına özel olan bu mavi ışık, ciltteki bakteri ve mikropların yok edilmesini sağlar. Böylece cildimizdeki komedonların bakterilerle etkileşime girmesi engellenir. Cildin sağlıklı görünümü korunur ve akne görünümünde gözle görülür azalma olur.

Lazerle Akne Tedavisi Hangi Bölgelere Yapılır?

Lazerle akne tedavisi; yüz, kol, sırt gibi aknenin sık görüldüğü bölgelere uygulanabilir.

Ankara Lazerle Akne Tedavisi

Lazer teknolojisi ve medikal cilt bakımı, akne sorunu yaşayanların gönül rahatlığı ile tercih edebileceği uygulamalardır. Öncelikle bu alanda uzman olan doktorun cildinizi incelemesi ve doğru tedavi planını yapması gerekir. Tedavi süreci uzman doktorlar tarafından planlandığında yan etki görülme olasılığı yok denecek kadar azdır. Uygulamada kullanılan tüm cihaz ve materyaller Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) onaylıdır. Akne tedavisi Ankara da kullandığımız lazerlerin özellikleri, fiyatları ve medikal cilt bakımı hakkında detaylı bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.