NEWS This is the latest News !

Akupunktur Tedavisi

Akupunktur Tedavisi Ankara

Akupunktur; günümüzde önemi giderek artan, tamamlayıcı tedavi niteliğindeki özel bir tedavi yöntemidir. Vücuttaki sinir uçlarının uyarılmasını sağlayarak, pek çok rahatsızlığın tedavi edilmesini ya da semptomlarının hafiflemesini sağlar. Kökeni Çin ve Uzak Doğu kültürüne dayanır. Önemli bir özelliği de birçok farklı rahatsızlıkta tamamlayıcı tedavi olarak kullanılmasıdır. Özellikle migren gibi kesin tedavisi olmayan ağrıların giderilmesinde ve zayıflama süreçlerinde sık sık akupunktur tedavisine başvurulmaktadır. Yazımızda, “Akupunktur nedir?”, “Akupunktur nasıl yapılır?” ve “Ankara’da akupunktur fiyatları nedir?” gibi sorularınıza yanıt bulabileceksiniz. Dr. Sevgi Kurtulmaz de uygulanan akupunktur tedavisi ve diğer tamamlayıcı tedaviler hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Akupunktur Nedir?

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi akupunktur; kökeni Çin ve Uzak Doğu kültürüne dayanan bir ek tedavi yöntemidir. Çoğu zaman hastalıkların tıbbî tedavisini desteklemek amacıyla uygulanır. Ancak nedeni bilinmeyen ağrı vb. rahatsızlıkların tedavisinde tek başına da etkili sonuçlar verebilmektedir. Kısaca özetleyecek olursak; vücudun farklı bölgelerine iğne batırılması ve oluşturulan iletimin vücudun enerji akışını düzenlemesini amaçlar.
Akupunktur Nasıl Uygulanır?
Akupunktur kelimesinin kökeni latincede iğne ve batırmak anlamına gelen “acus (iğne)” ve “punctio (batırmak)” kelimelerine dayanır. Bu kelimeler bize işlemin nasıl yapıldığıyla ilgili de fikir de vermektedir. Akupunktur oldukça ince, minimal boyutlardaki özel iğneler ile yapılır. Uygulama sırasında bu iğneler, vücuttaki farklı sinir noktalarına batırılır. Böylece vücudun enerji akışını dengelemesi ve kendi kendini iyileştirecek gücü toplaması sağlanır. Tedavide kullanılan iğneler kişiye özeldir. İğnelerin tek kullanımlık olması önemlidir. Çünkü akupunktur tedavisinden başarılı sonuçlar alabilmek için uygulamanın steril koşullarda ve mutlaka uzman bir doktor tarafından yapılması gerekir.
Akupunktur Yapılırken Acı Hissedilir mi?
Akupunktur, kişinin acı eşiğine göre değişmekle birlikte, acısız bir işlemdir diyebiliriz. İğnelerin batma sırasında verdiği acı oldukça hafiftir ve genellikle dayanılmaz değildir. Hafif bir yanma ya da sızı hissi oluşabilir.
Akupunktur Nasıl Etki Eder?
Akupunktur tedavisinin etki mekanizması hâlâ tam olarak bilinmemektedir. Ancak uyarıcı etkisi sayesinde vücuttaki serotonin ve endorfini yükselttiği, böylece vücut enerjisini birçok yönden dengelediği düşünülmektedir. Akupunktur tedavisi;
 • Sinir sistemine gönderilen iletilerle vücudun kendi kendini onarmasına yardımcı olur.
 • Mutluluk hormonlarının seviyesini yükseltir ve kişinin kendini ruhsal açıdan da iyi hissetmesini sağlar.
 • Kan akışını hızlandırır. Metabolizmanın aktif çalışmasını sağlar ve zayıflama tedavisinde etkin rol oynar.
 • Bağışıklığı güçlendirir. Vücudun ciddi rahatsızlıklarla savaşmasına yardımcı olur.
 • Kasların gevşemesini ve ağrıların azalmasını sağlar.

Akupunktur ile Hangi Hastalıklar Tedavi Edilir?

Akupunktur, çok yönlü etki eden bir işlemdir. Bu nedenle farklı rahatsızlıkların tedavisinde tercih edilebilir. Akupunkturun en sık kullanıldığı alanlar migren ve ağrı tedavisi, zayıflama ve sigara bırakmadır. Akupunktur tedavisi yapılan hastalıklar:
 • Ağrı ve migren tedavisi
 • Sırt ve bel ağrıları
 • Sindirim sistemi hastalıkları
 • Psikolojik rahatsızlıklar
 • Astım ve kronik solunum yolu hastalıkları
 • Alerjidir.
Ayrıca akupunktur tedavisi zayıflama ve sigara bırakma amacıyla başvurulan yöntemlerin de başında gelmektedir.

Akupunktur Tedavisi Güvenilir midir?

Ankara akupunktur tedavisi, tüm dünyada giderek yaygınlaşmaya başlayan ve birçok çalışma ile etkinliği kanıtlanan tamamlayıcı tedavi yöntemidir. Bu nedenle doğru koşullarda, doğru kişi tarafından uygulandığında hem etkili hem de güvenlidir. İnsan anatomisini ve hastalıkları iyi tanıyan, deneyimli bir doktor tarafından uygulanması gerekir. İşlem sinir ucu noktalarından yapıldığı için tedavide hataların yapılması beklenmedik sonuçlar doğurabilmektedir. Bu konuda daha detaylı bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

Akupunktur ile Zayıflamak Mümkün mü?

Günümüzde, akupunkturun metabolizma hızlandıran özelliği üzerine birçok araştırma yapılmaktadır. Metabolizma hızı, kilo verme ile doğrudan ilişkilidir. Zayıflama sürecinde metabolizmayı hızlandıran faaliyetlerin yapılması ve vücudun toksinlerden arınması gerekir. Akupunktur; metabolizma hızının yükselmesini sağlayarak, zayıflama sürecine yardımcı olur. Eğer kişi bu süreci diyet ve düzenli egzersizle desteklerse, belirgin şekilde kilo verilebilir.

Ankara Akupunktur Fiyatları

Akupunktur fiyatları işlemin yapılma amacı, sıklığı ve kişinin ihtiyaçlarına göre değişir. Bu nedenle her tedavi kişiye özel olarak planlanmalı; hasta öyküsü dikkatlice dinlenerek en iyi tedavi sürecine karar verilmelidir. Bu durum da akupunktur fiyatlarının değişkenlik göstermesine neden olur. Ankara’da akupunktur fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için kliniğimizi arayabilir; randevu alabilirsiniz.